مضرات شبکه های اجتماعیدقت کردین بچه های زمان الان خیلی بیشتر از بچه های دهه ی 60 و 70 حالشونه؟؟ اون زمان بازی های دوران ما تیله بازی و هفت سنگ و از این جور بازی های سرگرم کننده و پر تحرک بود اما الان سرگرمی بچه ها شده واتس اپ و وایبر و کلش و چیزایی از این دست که متاسفانه نه مال ماست و نه ما اونا رو ساختیم به همین خاطرم هست که کنترل زیادی روی اونها و محتویاتشون نداریم.

اما واقعیت ماجرا چیه؟ واقعیت اینه که الان شرایط زندگی ها خیلی فرق کرده و یه پسر بچه ی 12 ساله سرش توی شبکه های اجتماعی ای مثل وایبر و واتس آپ و لاین و غیره س. بعضی وقتاهم توی یه گروه هایی هست که مطالبی توی اون گروه ها گذاشته میشه که مخصوص آدم بزرگاس ولی این پسربچه با سن کم با اونها آشنا میشه. به همین خاطرم هست که اگه دقت کرده باشین بچه های الان، خیلی بیشتر از بچه های زمان ما(گذشته) می فهمن. ثمره ش هم شده بلوغ زودرس. یعنی زود به بلوغ میرسن و نیازهای جنسی درون اونها بارور میشه.

  از طرف دیگه چون شرایط اجتماع به شکلی هست که این فرد نمیتونه زود ازدواج کنه و نیازهای جنسیش رو از راه صحیح و مشروع بر طرف کنه، گرایش پیدا میکنه به سمت دوست شدن با جنس مخالف و رابطه مخفیانه برقرار کردن با اون.(یعنی دقیقا کاری که قرآن و خدا باهاش مخالفه).

یه زمانی رهبر معظم انقلاب صحبت از تهاجم فرهنگی کرد. شاید اون موقع یه عده از مسئولین کشور حرف ایشون رو خوب متوجه نشدن و بهش عمل نکردن. بعدش کار حاد تر شد و ایشون صحبت از ناتوی فرهنگی و شبیخون فرهنگی کرد. اما بازم بعضی از مسئولین شاید خیلی توجه نکردن و این شد که الان می بینیم دشمن ما آمریکا تونسته چقدر بر روی فرهنگ و هویت ملی ما تاثیر مخرب و منفی بذاره. اینجاست که باید گفت دمت گرم آمریکا که تو با این همه خباثت تونستی فرهنگ مبتذل خودتو به کشور ما قالب کنی اما متاسفانه هنوز خیلی از ماها در خواب غفلت هستیم از دشمن پلیدی مثل تو!

توی خیابون که میری انواع و اقسام تیپ و لباسای زننده ی غربی رو می بینی. نگهداری سگ یه چیز عادی شده واسه بعضی ها. سگ اصلا جزئی از خونواده شونه و انگار بچه شونه.حتی جالب اینه که بعضیا واسه سگشون  که مرده،مراسم ختم هم میگیرن.(واقعاً داریم به کجا حرکت میکنیم؟؟؟)

انقد آمریکا و کشورای غربی تونستن توی تهاجم فرهنگی به ما موفق باشن که این شده وضعیت جامعه ی ما. قرآن کریم اما برای این افتضاحات و اقدامات مخرب ،هم راهکار ارئه داده تا مسلمونا بتونن دست دشمن رو کوتاه کن. اونم اینه که میفرماید: «وَ اتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ » بقره-189

یعنی: «و تقوای الهی داشته باشید امیداست که رستگار شوید». خب تقوا یعنی انجام واجبات و ترک محرمات. این تقوا رو هم به زور نمیشه قالب کرد به یه بچه ی ده دوازده ساله. وقتی هم شخصیتش شکل گرفت دیگه نه مدرسه و نه پدر و مادر، هیچکدوم نمیتونن اونو عوض کنن اگرم بتونن این عوض کردن خیلی خیلی سخته.اما راهکار چیه؟

راهکار این ماجرا تنها از طریق خونواده هاس و دوست شدن اونها با بچه هاشون و کنترل شبکه های اجتماعیشون به شکلی که خود بچه ها بصورت آزادانه(نه از ترس اینکه نکنه پدر و مادرشون گوشی یا تبلتشونو کنترل کنن) جوری رفتار کنن که فرهنگ درست استفاده کردن از این شبکه های اجتماعی رو رعایت کنن یا اگرم احساس میکنن براشون مشکل سازه اصلا اونو بذارن کنار و ازش استفاده نکنن.

من خودم نمونه ش رو دیدم که میگم. مثلا یه دانش آموزی انقد خانواده ی خوب و مقیدی داشت(وضعیت مالیشونم توپ بود) ولی میگفت از ترس اینکه به گناه نیفتم روی گوشیم شبکه های اجتماعی(مثل واتس آپ و وایبر) رو نصب نمیکنم.

خب این از کجا نشأت میگیره؟؟ از مدرسه، از اجتماع؟؟؟ نه ! یقیناً منشأ اصلی این تربیت خوب خونواده ش بودن و هستن.

اما وقتی خونواده بی تفاوت بود و گفت اینم مثل بقیه و همه مردم از این چیزا دارن و ... اونوقته که نباید انتظار داشته باشه فردا ، بچه شون در مسیر درست باشه و دست از پا خطا نکنه.


والسلام علی من اتبع الهدینوشته شده در تاریخ چهارشنبه 4 شهریور‌ماه سال 1394 توسط مهدی
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | تهیه و طراحی : مهدی شعبان | :