11 سپتامبرشاید بارهای این تهمت رو از بعضی آدم های مذهبی شنیده باشید که:«واقعه یازده سپتامبر و حمله به برج های دوقلو در آمریکا، توی قرآن پیش بینی شده!» البته اونا نادانسته این کارو میکنن و فک میکنن با این کارشون دارن به عظمت قرآن و معجزات اون اشاره میکنن. کسایی که چنین ادعایی میکنن گاها افراد متدین و مذهبی ای هستن.مثلا جایی خوندم که یه چنین ادعایی در همین مورد ،شده بود: « اسم این برج ها(یا خیابونی که برج ها توی اون بودن)،جُرُف هارن، بوده که توی سوره توبه آیه 109 این اسم اومده. از طرف دیگه تعداد طبقات این ساختمون،109 طبقه بوده و سوره توبه هم 109 آیه س. از طرف دیگه تاریخ این حادثه روز 11 سپتامبر بوده که ماه سپتامبر، نهمین ماه از سال میلادیه و این اتفاق هم توی سال 2001  رخ داده. و  از طرف دیگه سوره توبه توی جزء 11 قرآنه و  نهمین سوره ی قرآن هم هست و دارای 2001 حرف هم هست».

اما جواب این مزخرفات رو براتون مینویسم تا بدونید اینا فقط یه مشت چرت و پرت و تراوشات ذهنی بعضی هاست که یا خواستن به قرآن و اسلام ضربه بزنن یا نادان هایی بودن که خواستن به خیال خودشون قرآن رو بزرگ و عظیم نشون بدن و ارزش و شأنش رو بالا ببرن.

 

 اولا اینکه عبارت «جرفٍ هارٍ» یه عبارت قرآنیه که توی سوره ی توبه، آیه ی 109 اومده : «أَ فَمَنْ أَسَّسَ بُنْیانَهُ عَلى‏ تَقْوى‏ مِنَ اللَّهِ وَ رِضْوانٍ خَیْرٌ أَمْ مَنْ أَسَّسَ بُنْیانَهُ عَلى‏ شَفا جُرُفٍ هارٍ فَانْهارَ بِهِ فی‏ نارِ جَهَنَّمَ وَ اللَّهُ لا یَهْدِی الْقَوْمَ الظَّالِمینَ » توبه-109

یعنی: «آیا کسى که بنیانش را بر تقواى الهى و خشنودى او بنا کرده بهتر است، یا کسى که اساس آن را بر کنار پرتگاه سستى بنا نموده که ناگهان در آتش دوزخ فرومى‏ریزد؟ و خداوند گروه ستمگران را هدایت نمى‏کند»

حالا اون بابایی که میخواسته این آیه و عبارت رو نسبت بده به حادثه ی 11 سپتامبر، خوب اومده انتخاب خوبی کرده و دقیق نشسته فکر کرده و همه چیز رو به هم جفت و جور کرده! مثلا توی این آیه گفته «بُنْیانَهُ » و این کلمه با بنا و ساختمون و ... ارتباط داره و از طرفی هم توی 11 سپتامبر دوتا از ساختمونهای بزرگ شهر نیویورک منهدم شدن.  بعدش اومده از عبارت «جُرُفٍ هارٍ » سوء استفاده کرده و گفته این اسم این دوتا ساختمون بوده. بعضیام میگن اسم خیابونی بوده که این دوتا ساختمون توش بودن. اما نه اسم این دوتا ساختمون و نه اسم خیابونی که این دوتا ساختمون توش بودن، «جُرُفٍ هارٍ » نبوده!

 از اینا همه که بگذریم ، «جُرُف» یعنی کناره رودخونه و « هار» یعنی فردی یا ساختمونی که در حال سقوط کردنه. پس «جُرُفٍ هارٍ » یعنی لبه پرتگاه! پس اینم یه حرف ناصحیحی که توی این ادعا زده شده.

از طرف دیگه گفتن که سوره توبه 109 آیه دار یا اینکه این حرف توی آیه ی 109 سوره ی توبه اومده و این ساختمون هم 109 طبقه داشته هم صحیح نیست.

مسخره تر از همه اینکه گفتن این اتفاق توی 11 سپتامبر رخ داده و سوره توبه هم توی جزء 11 هست. یا اینکه گفتن  ماه سپتامبر، نهمین ماه میلادی هست و سوره توبه هم نهمین سوره قرآن!!!!   در جواب باید بگم که ترتیب فعلی سوره های قرآن یه ترتیب بی حساب و کتابه که برخی از صحابه به دلخواه خودشون و تنها برطبق طولانی بودن برخی از سوره ها اومدن و اونو قرار دادن و سوره حمد رو هم همینجوری اولین سوره قرار دادن(با اینکه جزء سوره های طولانی هم نیست) وگرنه هیچ کس ادعا نکرده و نداره که سوره ی حمد اولین سوره ای بوده که نازل شده. چون جبرئیل با عبارت «اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّکَ الَّذی خَلَق‏»علق-1، یعنی «بخوان به نام پررودگارت که آفرید»، اولین آیات سوره ی علق رو بر پیامبر نازل کرد و بنابراین اولین سوره نازل شده، سوره ی علق هست نه سوره حمد.

پس سوره ی توبه و ترتیب قرار گیریش هم یه چیزیه که براساس نظر صحابه قرار گرفته و شده نهمین سوره قرآن. پس طبق این نمیتونیم بگیم که سوره ی توبه واقعا توی جژء یازدهمه و نهمین سوره س. از طرف دیگه تقسیم بندی قرآن به جزء های مختلف هم یه چیزیه که بعدها توسط برخی از مسلمونها انجام شده وگرنه در زمان پیامبر و توسط ایشون چنین کاری صورت نگرفته.

مطلب بعد اینکه تعداد حروف سوره ی توبه 2001 حرف نیست و با اینکه در مورد تعداد حروف سوره توبه گاهاً اختلاف نظر وجود داره اما هیچکدومشون عدد 2001 رو برای تعداد حروف سوره توبه نگفتن بلکه اعداد اونها چیزی بالای ده هزار حرف هست که فاصله ی خیلی زیادی با عدد 2001 داره.

 از اینجا معلوم میشه که تراوشات ذهنی بعضی ها-چه عمدی و با غرض و مرض، و چه غیرعمدی و از روی احترام به قرآن- باعث این شده که ادعا کنن قرآن با این آیه، واقعه ی حمله به برج های دقلوی سازمان تجارت جهانی در روز 11 سپتامبر 2001  رو پیش بینی کرده!

درصورتیکه اینطور نیست!


والسلام علی من اتبع الهدینوشته شده در تاریخ پنج‌شنبه 22 مرداد‌ماه سال 1394 توسط مهدی
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | تهیه و طراحی : مهدی شعبان | :