توراتتوی تورات،(در کتاب دوم اشموئیل)،داستانی اومده به این مضمون که:« حضرت داوود(ع) یک روز اتفاقی چشمش میخوره به زن همسایه که زنی زیبا بوده! بعدش به این فکر می افته که هرجور شده این زن رو تصاحب کنه.از طرفی، شوهر این زن که اسمش اوریا بوده، یکی از نیروهای لشگر داوود(ع) بوده که در حال نبرد با دشمنانه. داوود علیه السلام هم برای اینکه اوریا کشته بشه و بتونه با همسرش ازدواج کنه به فرمانده لشگر دستور میده که اوریا رو توی خط مقدم جبهه قرار بده.خلاصه اونم همین کارو میکنه و اوریا توی جنگ کشته میشه و داوود هم با همسرش ازدواج میکنه.»

اما واقعا اصل ماجرا چی بوده و آیا واقعا داوود علیه السلام با همسر اوریا ازدواج کرده؟؟؟   در جواب باید بگم که اتفاقا بعضی از روایات های ما ماجرای ازدواج حضرت داوود با همسر اوریا رو تایید میکنه البته نه به این شکلی که توی تورات اومده.

 

 اول اینکه قرآن درمورد حضرت داوود میگه:«وَ سَخَّرْنا مَعَ داوُدَ الْجِبالَ یُسَبِّحْنَ وَ الطَّیْرَ وَ کُنَّا فاعِلینَ » انبیاء-79 

یعنی:«و به همراه داوود،کوه و پرندگان را رام کردیم (و آنها) تسبیح خدا میگویند و ما این کار را کردیم.»  خب یه پیامبری که انقدر مقام معنویش بالاس که حتی کوهها و پرندگان رو ،خدا رام اون کرده که به همراش تسبیح خدا رو بگن، چطور ممکنه دست به چنین کار زشتی بزنه؟

دوم اینکه یک پیامبر اگه خودش گناه کنه دیگه حرفش رو مردم نمیخرن. مثلا اگه یه پیامبر قبل(یا حین) بعثتش دزدی کنه یا شراب بخوره و وقتی به پیامبری مبعوث شده بیاد و بگه ای مردم من پیامبر خدا هستم و از امروز به بعد دیگه دزدی نکنید و شراب نخورید، هیشکی حرفش رو باور نمیکنه چون میگن تو تا دیروز خودت دزد بودی حالا به ما میگی دزدی نکنید و میگی که پیامبری؟؟

لذا یه پیامبر هیچوقت نباید هیچ گناهی ازش سر بزنه و از طرفی خدایی که به آینده اشراف داره، هیچوقت کسی رو که در آینده یا گذشته گناهی ازش سر زده رو به عنوان پیامبر مبعوث نمیکنه چون این کار، حدفش رو زیر سوال میبره. چون هدف خدا دعوت مردم به سمت نیکی بوده ولی این پیامبر با گناه کردن بدی رو به مردم نشون میده و دروغ بودن رسالت و حرفهاش رو.

لذا دروغ بودن این ماجرا توی هم با دلیل قرآنی و هم با دلیل عقلی به خوبی قابل اثبات هست.

اما اصل ماجرا:

توی کتاب عیون الاخبار الرضا(ع)،ج1،ص194 مطلبی به این مضمون اومده که(متن تخلیص شده از تفسیر نمونه): «امام على بن موسى الرضا (ع)، به هنگام گفتگو با ارباب مذاهب مختلف در مورد عصمت پیامبران به یکى از حاضران (على بن جهم) فرمود:" شما در باره داوود چه مى‏گوئید"؟ او گفت: مى‏گویند داوود در محرابش مشغول عبادت بود شیطان به صورت پرنده زیبایى در مقابل او نمایان شد، داوود نمازش را شکست و به دنبال پرنده رفت! ...
سپس افسانه دیدن زن اوریا را در حال غسل کردن، و دل به او بستن و همسرش را در پیشاپیش تابوت به میدان نبرد فرستادن و کشته شدن و ازدواج داوود با همسرش را شرح داد. امام على بن موسى الرضا ع سخت ناراحت شد، دست بر پیشانى مبارک زد و فرمود:" إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَیْهِ راجِعُونَ، شما پیامبرى از پیغمبران خدا را به سستى در نمازش نسبت دادید، تا آنجا که (همچون کودکان) به دنبال پرنده‏اى رفت، سپس او را به فحشاء، و بعد از آن به قتل انسان بى‏گناهى متهم ساختید"؟!" على بن جهم" پرسید پس گناه داوود که از آن استغفار کرد و در قرآن به آن اشاره شده چه بود؟
امام (ع) در جواب عجله داوود را در مساله قضاوت شرح مى‏دهد و از آیه «یا داوُدُ إِنَّا جَعَلْناکَ خَلِیفَةً فِی الْأَرْضِ» به عنوان گواه کمک مى‏گیرد.
" على بن جهم" سؤال مى‏کند پس داستان" اوریا" چه بوده؟امام مى‏فرماید: در زمان داوود زنانى که شوهرانشان از دنیا مى‏رفت یا کشته ‏مى‏شد هرگز ازدواج نمى‏کردند (و این منشا مفاسد فراوان بود) نخستین کسى که خداوند این کار را براى او مباح کرد داوود بود (تا این سنت شکسته شود، و زنان شوهر از دست داده از بلاتکلیفى درآیند) لذا داوود بعد از آنکه اوریا (بر حسب تصادف در یکى از جنگها) کشته شد همسرش را به عقد خود درآورد، و این بر مردم آن زمان سنگین آمد (و به دنبال آن افسانه‏ ها به هم بافته شد)»

پس لذا از ساحت مقدس پیامبری همچون داوود علیه السام به دوره که بخواد ازش حتی یک گناه کوچیک هم سر بزنه. ولی متاسفانه توی تورات ، داستان های دروغین و اسرائیلیاتی اومده که توهین به وجود مقدس برخی از پیامبران، از جمله داوود(ع)، هست. اما این اهانت ها و تهمت ها چیزی از مقام عصمت و ارزش والای این پیامبران الهی کم نمیکنه.


والسلام علی من اتبع الهدینوشته شده در تاریخ دوشنبه 19 مرداد‌ماه سال 1394 توسط مهدی
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | تهیه و طراحی : مهدی شعبان | :