سلونی قبل ان تفقدونییه دوستی میگفت که هرکس بجز حضرت علی(ع) ، گفته «سَلونی قَبلَ أن تَفقِدونی= از من سوال کنید قبل از اینکه منو از دست بدید» رسوا شده! ابن جوزی از دانشمندان بزرگ اهل سنته و حنبلی مذهبه،که توی زمینه فقه، حدیث، تاریخ نگاری و ... دستی بر آتش داره. خلاصه از لحاظ علمی از سطح بالایی در بین اهل سنت برخورداره! یه روز توی مسجد،به خودش انقدر غرّه بوده که این جمله ی معروف «سَلونی قَبلَ أن تَفقِدونی»رو (که به حضرت علی علیه السلام منسوب هست) بیان میکنه! البته آدم هرقدرم که عالم باشه در حد کسی مثل علی(ع) که وصل به عالم ملکوته نیست که بتونه بگه هرچی که دوس دارید از من بپرسید! خلاصه یه زنی که توی مسجد پای منبر ایشون بوده میپرسه: «آیا این روایت درسته که حضرت علی شبانه از مدینه به مدائن، پیش سلمان فارسی اومد و اونو کفن و دفن کرد و برگشت؟ ابن جوزی جواب میده: بله درسته! بعد اون زن میپرسه: آیا (جسد) عثمان(بعد از کشته شدن) سه روز در زباله دانی بقیه موند در حالیکه علی(ع) اونجا حاضر بود؟ ابن جوزی باز جواب داد: بله! زن گفت: پس لازمه که علی(ع) در یکی از این دو مورد(دفن کردن سلمان فارسی و دفن نکردن عثمان) اشتباه کرده باشه! ابن جوزی گفت: اگه تو بدون اجازه شوهرت از خونه خارج شدی پس لعنت برتو و اگه با اجازه اون خارج شدی لعنت بر اون! زن گفت: آیا عائشه برای جنگ با علی (ع) با اجازه پیامبر (ص) خارج شد یا بدون اجازه آن حضرت؟ ابن جوزی ساکت شد و جوابی نداشت.» ( الصراط المستقیم إلی مستحقی التقدیم، ج 1، ص218 و بحارالانوار )

 

خلاصه این زن با مقایسه بین اینکه علی(ع) سلمان رو کفن و دفن کرد و عثمان رو کفن و دفن نکرد بطور غیر مستقیم فهموند که یا علی علیه السلام اشتباه کرده که اینطور نیست و همه حتی خود ابن جوزی علی(ع) رو به خلافت و درستی اعمال قبول داشتن یا اینکه عثمان آدم ناجنسی بوده که سه روز توی زباله دانی مونده و یه کسی مثل علی(ع) نیومده و جسد عثمان رو دفن کنه!

مگه دفن بدن مرده ی یک مسلمان بر همه واجب کفائی نیست؟ پس چرا وقتی سه روز جسد عثمان توی زباله دانی بود نه حضرت علی(ع) نه امام حسن و نه امام حسین به دفن بدن عثمان اقدام نکردن؟

اینجا این به ذهن خطور میکنه که شاید عثمان اصلا مسلمان نبوده چون دفن بدن مرده ی یک مسلمان بر همه واجب کفائیه و در انجام یک عمل واجب چه کسی مقدم تره از حضرت علی (ع)؟

از طرف دیگه سوای مسئله ی دفن کردن یا نکردن عثمان، بعضی از اهل سنت دنبال اینن که بگن حضرت علی(ع) با خلفای قبلی(ابوبکر و عمر و عثمان) رابطه ی خیلی خوبی داشته و شما شیعیان هستید که دنبال اینید که بگید علی(ع) با اونها دشمنی داشته!

در جواب باید پرسید که اگه مثلا حضرت علی علیه السلام با عثمان خوب بوده و باهاش مشکلی نداشته چرا اجازه داده سه روز جسد مرده ی عثمان توی زباله دانی بمونه در حالیکه موندن جسد یک مسلمان در زباله دانی حرام و گناهه؟

پس علی(ع) با اعمال زشت عثمان و خیانتهای اون به اسلام کاملا مخالف بوده و رابطه ی حسنه ای با عثمان نداشته!

ابوبکر و عمر و عثمان با غصب خلافت علی(ع) در واقع جایگاه حضرت علی رو تکذیب کردن. قرآن کریم میگه: «وَ إِنْ کَذَّبُوکَ فَقُلْ لی‏ عَمَلی‏ وَ لَکُمْ عَمَلُکُمْ أَنْتُمْ بَریئُونَ مِمَّا أَعْمَلُ وَ أَنَا بَری‏ءٌ مِمَّا تَعْمَلُونَ » یونس-41

یعنی: «و اگر تو رو تکذیب کردند بگو عمل من برای منه و عمل شما(هم) برای شما. شما بیزارید از آنچه که من انجام میدم و من(هم) بیزارم از آنچه که شما انجام میدید.»

خب حضرت علی(ع) که خودش بهترین عمل کننده به قرآن هست چطور ممکنه به این آیه عمل نکنه و با کسانی که حق خلافت اونو غصب کردن و بر مسلمونها ظلم روا داشتن، در صلح و آشتی باشه و با اونها روابط حسنه ای داشته باشه؟؟


والسلام علی من اتبع الهدینوشته شده در تاریخ پنج‌شنبه 1 مرداد‌ماه سال 1394 توسط مهدی
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | تهیه و طراحی : مهدی شعبان | :