پول ریختن روی مردهشاید تاحالا صحنه های تصادف و مرگ یه نفر رو توی خیابون و مکانهای عمومی دیده باشید و اینکه مردم با دیدن این جسد ، بر روی اون پول میریزن. قبلاً خیلی برام سوال بود که چرا روی مرده پول میریزن. از یه نفر پرسیدم و اونم گفت که این پول، در واقع کفاره س که چون مرده رو دیدن بر روی اون پول میریزن. اما این حرف از ظاهرشم معلومه که یک حرف نادرسته چون چه کفاره ای و چه کشکی و چه دوغی؟

یکی یه سکه ی صد تومنی میندازه و یکی یه اسکناس هزارتومنی. آخه کفاره شد صد تومن؟ اونم صاف باید بیاد و اونو بده به یه مرده؟

پس این حرف کاملا غلط و اشتباهه.  بعضی ها هم میگن که شاید علت این کار صدقه دادن باشه چون توی بعضی از روایتها اومده که با صدقه دادن مرده هاتونو رو مورد رحم قرار بدید. یا توی بعضی از روایتهای دیگه اومده که برای مرده هاتون صدقه بدید. اما این حرف هم نادرسته!

 

علتشم اینه که اولا توی هیچ روایتی نیومده که پول صدقه رو بر روی مرده بریزید.

ثانیاً: صدقه دادن برای مرده هست و به نیت اونه نه به خود مرده! چون مرده هیچ کاری با اون پول نمیتونه بکنه و دستشم از دنیا کوتاه شده!

ثالثاً: شما اگه میخوای واسه ی یه مرده صدقه بدی اولویت با اموات خودته نه مرده ای دیگران. 

رابعاً: اگه انقد مقید به صدقه دادن برای مرده ها هستی میتونی بری قبرستون و برای همه مرده ها یکی یکی صدقه بدی پس چرا این کار رو نمیکنی؟

خامساً: توی روایت هایی که به صدقه دادن برای مرده ها تاکید کرده، هدف این بوده که با صدقه دادن به نیت اون مرده ای که دستش از دنیا کوتاه شده موجبات شادی اون و کم کردن دردسرهای بعد از مرگ رو براش فراهم کنیم پس هیچ معنایی نداره که ما پول رو بر سر اون مرده بریزیم. حتی اگه تمام دنیا رو هم به اون مرده بدید بی ارزش خواهد بود چون باهاش هیچ کاری نمیتونه بکنه.

سادساً: پول ریختن بر سر مرده خودش میتونه یک نوع توهین محسوب بشه. فکرشو بکنید که دختر و پسری که پدرشون الان توی یه تصادف جلوی چشمشون کشته شده و دارن آه و ناله میکشن، بعد یه عده میان و 25 تومنی روی جسد عزیزترین کسشون میریزن. فکرشو بکنید که این دختر و پسر چه حالی میشن؟ درصورتیکه نه اون مرده و نه خانوادهش هیچگونه نیازی به پول و صدقه دیگران نداشته و ندارن و این پول ها میتونه باعث توهین به اون مرده بشه و توهین به مرده هم جایز نیست.

پس اینکه بعضی ها اومدن و خواستن یه جورایی از بعضی از روایت هایی که میگه واسه ی مرده هاتون صدقه بدید استفاده کنن و پول ریختن روی مرده رو توجیه کنن هم  کاملا غلطه و متاسفانه تفسیر به رای در حدیث و برداشت شخصی نادرست اونهاست!

وقتی توی روایات هیچگونه مطلبی درمورد پول ریختن روی مرده وجود نداره یقیناً توی قرآن هم وجود نخواهد داشت و نداره.

 پس منشاء این کار چیه؟

منشاء این کار خرافات و جهل برخی از مردم هست که متاسفانه کورکورانه دست به این عمل میزنن که شاید حتی بدعت و گناه هم محسوب بشه.

باید اینجا پرسید که: «قُلْ آللَّهُ أَذِنَ لَکُمْ أَمْ عَلَى اللَّهِ تَفْتَرُون‏» یونس-59

یعنی: «بگو: آیا خدا به شما(چنین)اجازه(ای) داده است یا اینکه (با این کار) بر خدا افترا میبندید؟»

این پول ریختن بر سر مرده هم نه توی قرآن اومده و نه توی احادیث. حالا باید از کسانی که این کار رو میکنن پرسید که آیا خدا شما رو به چنین کاری دعوت کرده یا اینکه خودتون دارید بدعت ایجاد میکنید در دین خدا و این کار رو میکنید؟


والسلام علی من اتبع الهدینوشته شده در تاریخ سه‌شنبه 30 تیر‌ماه سال 1394 توسط مهدی
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | تهیه و طراحی : مهدی شعبان | :