شب قدر در ایران و عربستانگاها اگه دقت کرده باشین بعضی از کشورها مثل عربستان(یا کشورهای دیگه) یک روز زورتر از ما ، ماه رمضون رو شروع میکنن و ایران یک روز دیرتر!(که البته اون بر میگرده به دیدن ماه در شب اول ماه رمضان) حالا اینجا یه سوال پیش میاد که مثلا اگه شب قدر شب بیست و سوم ماه رمضون باشه، چطور میشه که اونا یک شب قدر دارن و ما توی ایران هم یک شب بعد، شب قدر داریم؟ خب مگه شب قدر یک شب خاص در سال نیست ؟ ولی اونها بخاطر اینکه یک روز زودتر از ما ، ماه رمضون رو شروع کردن، شب قدرشون زودتره و شب قدر ما یک شب دیرتر!

خب حالا کدوم درسته؟ شب قدر اونا یا شب قدر ما؟ فرشته ها در شب قدر اونا نازل میشن یا در شب قدر ما؟

 

 از هرچه که بگذیرم کلام قرآن بهتر و هدایتگر از همه ی کلام هاست. قرآن میگه: «لَیْلَةُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ*تَنَزَّلُ الْمَلائِکَةُ وَ الرُّوحُ فیها بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ کُلِّ أَمْرٍ » قدر-3و4  یعنی: «شب قدر از هزار شب بهتر است*فرشتگان و روح در آن شب با اجازه ی پروردگارشان برای هر امری نازل میشوند.»

اولا اینکه اختلاف در شروع و پایان ماه رمضون بین کشورها بخاطر قرار گرفتن اونها در عرض های مختلف جغرافیایی و رویت هلال ماه در یک کشور و عدم رویت اون در کشور دیگه هست. و لذا مثلا امشب در یک کشور شب قدر هست و فرداشب در کشور دیگه. و این ایرادی نداره.

ثانیاً: اگه توی یه کشوری مثلا امشب شب قدر باشه و فرشته ها امشب نازل بشن، هیچگونه ایرادی وجود نخواهد داشت که توی کشور دیگه ای که فرداشب برای اونها شب قدر هست، فرشته ها و روح باز هم نازل بشن چون آیه قرآن میگه: «تَنَزَّلُ الْمَلائِکَةُ وَ الرُّوحُ فیها » از عبارت «فیها = در آن شب» فهمیده میشه که هرجا و در هر نقطه ای از زمین که شب قدر باشه فرشته ها و روح در اون شب نازل میشن حالا میخواد امشب توی یه کشور شب قدر باشه و فردا توی کشور دیگه و پس فردا توی یه کشور دیگه.

این نزول فرشتگان و روح و تعدد نزول اونها در دو یا حتی چند شب هیچگونه ایرادی نداره و آیه هم داره اینو بیان میکنه که در این شب فرشتگان و روح نازل میشن پس تعدد نزول اونها بخاطر تعدد شب های قدر که از اختلاف عرض های جغرافیایی نشات میگیره بلامانع خواهد بود و با آیه ی قرآن هم منافاتی نداره.


والسلام علی من اتبع الهدی
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 29 تیر‌ماه سال 1394 توسط مهدی
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | تهیه و طراحی : مهدی شعبان | :