تا حالا شاید درباره ی شب قدر خیلی چیزی شنیده باشید از جمله اینکه این شب از هزار شب بهتره و سرنوشت یک سال انسان در این شب مقدر می شه و ... .

شاید این رو هم شنیده باشید که شب قدر یکی از سه شب، نوزده، بیست و یک و بیست و سوم ماه مبارک رمضان هست و به احتمال قوی شب بیست و سوم همون شب قدر هست که قرآن توی اون شب نازل شده.

اما امروز میخوام با قرآن براتون ثابت کنم که شب قدر همون شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان هست.

خداوند متعال در آیه ی 3 سوره ی مبارکه دخان  درباره ی نزول قرآن میفرماید:« إِنَّا أَنزَلْنَهُ فىِ لَیْلَةٍ مُّبَارَکَة » یعنی :« همانا ما آن را(قرآن را) در شبی مبارک نازل کردیم. »


اگر توی این آیه ی خوب دقت کنید شاید نکات مهم و کلیدی ای درباره ی شب قدر ، به دست بیآرید.

 

 اگر فرض رو بر این بذاریم که شب قدر حتما یکی از شب های نوزده، بیست و یک و بیست و سوم ماه رمضان هست(چون برخی، شب های دیگه مثل شب بیست و هفتم رو هم دارای احتمال قوی دونستن) اونوقت با توجه به آیه ی بالا معلوم میشه که شب قدر، شبی پر برکت هست چون هم قرآن در سوره ی قدر میگه:«لَیْلَةُ الْقَدْرِ خَیرٌْ مِّنْ أَلْفِ شهَْر» قدر-3

یعنی :«شب قدر از هزار شب، بهتر است» و هم اینکه در سوره ی دخان، آیه ی 3 این شب رو با لفظ «مُّبَارَکَة» (با برکت) معرفی کرده.

از اینجا معلوم میشه که شب قدر نمیتونه شب نوزدهم یا شب بیست و یکم ماه رمضان باشه چون شب نوزدهم شب ضربت خوردن حضرت علی(ع) و شب بیست و یکم هم شب شهادت حضرت علی(ع) هست و این دو شب نمیتونن شب های با برکتی باشن چون عالم و آدم، در این شب های دارن وجود نازنینی مثل علی(ع) رو که فخر عالم هستی هست، رو از دست میدن و این دو شب نمیتونه اون شب با برکتی باشه که قرآن ازش صحبت میکنه.

نتیجه اینکه به احتمال خیلی خیلی قوی شب قدر همون شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان هست مگر اینکه دلیلی قوی تر و محکم تر برای رد اون پیدا بشه.

البته نباید فراموش کرد که عبادت و راز و نیاز در شب های نوزدهم و بیست و یکم تاثیر بسیار زیادی در رقم خوردن سرنوشت انسان و محیاء شدن اون برای شب بیست و سوم داره.

یعنی حتی اگه ما یقین داشته باشیم که شب بیست و سوم، شب قدر هست، اما هیچگاه نباید از عبادت در شب های نوزدهم و بیست و یکم غافل بشیم.


والسلام علی من اتبع الهدینوشته شده در تاریخ پنج‌شنبه 18 تیر‌ماه سال 1394 توسط مهدی
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | تهیه و طراحی : مهدی شعبان | :