X
تبلیغات
زولا


ازدواج پسر شیعه با دختر سنیاتحاد بین شیعه و سنی چیز خوبیه اما ما هیچوقت از مواضع و اعتقاداتمون کوتاه نمی آیم. بعضی ها این سوال واسشون پیش اومده که آیه میشه با یه سنی ازدواج کرد؟ آیا ازدواج یه پسر شیعه با دختر سنی و یا برعکس ایراد نداره؟

مراجع گرانقدر شیعه هم پاسخ دادن و برخی ها مستقیماً و با صراحت ازدواج دختر شیعه با پسر سنی رو حرام میدونن و برخی دیگه هم اونو مکروه میدونن. اما ازدواج پسر شیعه با دختر سنی رو بلامانع میدونن. اما واقعا چرا اینجوریه؟

قرآن کریم راه رو مشخص کرده و میگه: «الرِّجالُ قَوَّامُونَ عَلَى النِّساء» نساء-34 یعنی: «مردان سرپرست زنان هستند».

قرآن با این حرفش به ما نشون میده که نقش مدیریتی در خانواده بر عهده ی مرد هست و مرده که فرمانده ی خانواده س. خب اگه این مرد خودش سنی باشه و زنش شیعه، یقیناً دوس داره بچه ها رو طبق آیین خودش تربیت کنه. حتی دوس داره زنشم سنی بشه. آیا به نظرتون این کار عاقلانه س که ما به دختر شیعه اجازه بدیم که با پسر سنی ازدواج کنه؟

 

من خودم سراغ دارم خانواده ای رو که پدر خانواده سنی بوده و با مادر خانواده که یه دختر شیعه بوده ازدواج کرده و فرزند یا فرزندان اون خانواده سنی شدن چون پدرشون سنی بوده و بچه ها رو طبق عقیده ی خودش بارآورده.

اما اگه یه دختر سنی با یه پسر شیعه ازدواج کنه، معادله فرق میکنه و حالا این احتمال وجود داره که این دختر سنی هم بخاطر شوهرش شیعه بشه و بچه هایی هم که از اونها متولد میشن شیعه باشن.

به همین خاطره که برخی از مراجع تقلید مستقماً ازدواج دختر شیعه با پسر سنی رو حرام میدونن و ازدواج پسر شیعه با دختر سنی رو جایز میدونن.

برخی از مراجع هم که ازدواج دختر شیعه با پسر سنی رو مکروه میدونن این کراهت در فتوای اونها بخاطر ترس از اینه که ممکنه دختر شیعه تحت تاثیر یک سر یاز عقاید شوهر سنی خودش قرار بگیره به همین خاطره که اونها حکم به کراهت دادن.

اما قرآن کریم با آیه ی «الرِّجالُ قَوَّامُونَ عَلَى النِّساء» نساء-34   راه رو نشون داده و نیازی به بحث و تحقیق درباره اینکه به فتوای حرمت ازدواج دختر شیعه با پسر سنی عمل کنیم یا به کراهت اون، نیست. 

طبق این آیه معلوم میشه که نباید چنین اجازه ای داد و دفع خطر احتمالی عقلا واجبه و نباید با دست خودمون اجازه بدیم که دختر شیعه در معرض تغییر عقیده قرار بگیره و یا اینکه اجازه بدیم که فرزندانی که از اونها متولد میشن بعدا سنی بشن.والسلام علی من اتبع الهدینوشته شده در تاریخ سه‌شنبه 19 خرداد‌ماه سال 1394 توسط مهدی
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | تهیه و طراحی : مهدی شعبان | :