گربه خانگیامروزه نگهداری سگ و گربه توی بعضی از خونه ها به یه چیز عادی تبدیل شده! شاید بارها ما اینجور افراد رو دیده باشیم و از کارشون خوشمون نیومده باشه اونم بخاطر اینکه سگ نجسه و از طرفی هم گربه با اینکه نجس نیست ولی اگه حتی یه تار موی اون توی لباس نمازگزار باشه،  نمازش باطله؛ البته همه ی مراجع بر این قضیه اتفاق نظر ندارن و بعضی ها هم میگن که اگر موی حیوان حرام گوشت(مثل گربه) توی لباس نمازگزار باشه نمازش ایراد نداره.

توی قضیه ی سگ و نجس بودنش و اجتناب از اون شکی نیست. اما جالبه بدونید که بعضی از روایت های ما به نگهداری گربه در منزل سفارش میکنن. بعنوان مثال در کتاب  تهذیب ‏الأحکام شیخ طوسی، ج 1، ص 226، حدیث 35 اومده که: «معاویة بن عمار از امام صادق(ع) نقل میکند که آن حضرت در مورد گربه فرمود: "آن از اهل خانه تان محسوب می شود و از نیم خورده اش می شود وضو گرفت".»

حتی با توجه به روایاتی که در این زمینه وجود داره، خرید و فروش گربه و کسب درآمد از این راه بلامانعه. توی قرآن جایی که اشاره به نگهداری حیوانات توسط انسان و زندگی اون با انسان شده باشه نداریم بجز سگ اصحاب کهف که اون هم ظاهرا سگ گله بوده که به همراه اونها وارد غار میشه. «وَ کَلْبُهُمْ باسِطٌ ذِراعَیْهِ بِالْوَصید» کهف-18  یعنی: «و سگ آنها دستهایش را در دهانه غار دراز کرده بود».

 

خب سگ نگهبان همیشه بعنوان کمک و یاور چوپان توی کنترل و حراست از گله در برابر خطرات و حمله ی گرگ ها بوده. ولی باتوجه به نجس بودن سگ، اسلام توصیه ای به نگهداری سگ در منزل، بجز موارد ضروری، نداره.

حتی از یکی از حضرات ائمه معصومین(ع) در کتاب تهذیب الابصار شیخ طوسی،نقل شده:«منزل نباید خالی از سه چیز باشد که آنها موجب آبادانی منزل هستند. گربه، کبوتر و خروس».

خلاصه اینکه برخلاف تصور خیلی از مردم عوام که ممکنه فک کنن نگهداری گربه توی خونه کار زشتیه و مغایر با اصول اسلامیه، روایات ما به نگهداری گربه توی خونه سفارش میکنه.

البته این نگهداری گربه توی خونه به معنای این نیست که گربه بیاد و زندگی انسان رو آلوده کنه بلکه بهتر اینه که حیوانات خانگی ای مثل گربه و کبوتر و خروس که توی روایات به نگهداری اونها سفارش شده، دارای جای مخصوص برای زندگی باشن و مثلا توی حیاط منزل، بخشی از حیاط به اونها اختصاص داده بشه.

پس یادمون باشه که اسلام دین زیبایی ها و تساهله نه دین سختگیری. لذا چیزهایی که ایراد برای انسان نداشته باشه و طبع انسان با اون در تعارض نباشه، اسلام به اونها سفارش میکنه و یا اینکه انسان رو از اون منع نمیکنه مثل همین نگهداری گربه و خروس و کبوتر در منزل.والسلام علی من اتبع الهدینوشته شده در تاریخ دوشنبه 18 خرداد‌ماه سال 1394 توسط مهدی
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | تهیه و طراحی : مهدی شعبان | :