X
تبلیغات
زولا

سلاحنظرات مختلفی درباره سلاح های مورد استفاده در زمان قیام حضرت مهدی وجود داره.

بعضی ها میگن که وقتی امام زمان(عج) ظهور کنه با شمشیر که توی روایات مختلف از اون یاد شده به جنگ دشمن میره: بعضی از این افراد معتقدن که خدای متعال توی این شمشیر قدرت فوق العاده ای میذاره که میتونه با اون بر جهان غالب بشه. بعضیای دیگه میگن که سلاح های مختلف دیگه از کار میفته و همه با شمشیر میجنگن. بعضیها هم ادعا میکنن که چون سلاح های دیگه باعث میشه که به افراد مظلوم هم ظلم بشه و خون کسی به ناحق ریخته بشه، در نتیجه امام زمان فقط از شمشیر استفاده میکنه. بعضی ها هم میگن که بخاطر اینکه در آستانه ی ظهور بدلیل وقوع جنگهای مختلف، سلاح های پیشرفته از بین میره و مردم مجبور میشن از سلاح های ساده ی گذشته مثل شمشیر استفاده کنن. شاید استناد این افراد به برخی از روایات متعددی باشه که توی اون روایات، از شمشیر به عنوان سلاح حضرت مهدی برای جنگ و برقراری عدالت حرف زده. شاید هم دلیل اصلی این افراد برای بیان این مطلب که سلاح جنگی در زمان قیام امام مهدی(ع)،شمشیره اینه که استفاده ی از شمشیر باعث میشه که یه جنگ عادلانه صورت بگیره وب یگناهان ، ناخواسته کشته نشن چون مثلا در بمباران یا موشک باران یا شلیک گلوله ممکنه خیلی ها که بیگناه هستن به خطا کشته بشن!


 اتفاقا روایت هایی هم درمورد قیام امام مهدی و  استفاده از شمشیر در منابع اسلامی وجود داره. مثلا توی بعضی از روایت ها اومده که حضرت شمشیری داره که اگه به کوه زده بشه کوه نصف میشه!

خب اما نکته ی مهمی که وجود داره اینه که خداوند متعال همواره در طول تاریخ به همون اندازه که جبهه حق رو با امکانات و اختیارات یاری کرده، به همون اندازه هم امکانات در اختیار جبهه باطل قرار داده و مثلا در اولین جنگ عالم که بین هابیل و قابیل بود به قابیل قدرت جسمانی داده بود که بر قابیل غلبه کنه یا مثلا به جبهه یزیدیان چنان امکانات وقدرت داد که در ظاهر بتونن بر جبهه ی حق که امام  حسین(ع) و یارانش بود غلبه کنن.

لذا خداوند متعال همیشه دست جبهه ی باطل رو هم باز میذاره و اونها رو از امکانات و قدرت و اختیار بهره مند میکنه.

قرآن کریم میگه:«إِنَّا هَدَیْناهُ السَّبیلَ إِمَّا شاکِراً وَ إِمَّا کَفُورا» انسان-3

یعنی: «ما راه رو به انسان نشون دادیم خواه شاکر باشه و خواه ناسپاس».

یعنی اینکه انسان اختیار داره و اگه اختیار نداشته باشه اعمالش بی ارزشه. پس انسان هم باید اختیار داشته باشه و با این اختیار خودش بتونه حق و باطل رو تشخیص بده و به مهدی(ع) ملحق بشه و یا در مقابل اون بایسته و باهاش بجنگه.

حالا اگه این انسان اختیارشو از دست بده دیگه نمیتتونه از سلاح های و امکاناتی که خودش تلاش کرده و ساخته استفاده کنه و مجبوره با شمشیر بجنگه و این خودش نوعی سلب اختیاره.

این انسان باید چنان اختیاراتی داشته باشه که حتی بتونه در مقابل امام معصوم بایسته و با اون بجنگه. در غیر اینصورت اعمالش فاقد اعتباره چون مجبور محسوب میشه.

لذا هیچ معنایی نداره که سلاح ها در عصر ظهور از کار بیفتن. هیچ معنایی نداره که امام زمان بیاد و مثل آب خوردن همه رو شکست بده اونم با یه شمشیر جادویی که کسی حریفش نشه. اتفاقا باید با سلاح های روز بجنگه و زحمت و تلاش بسیاری در این راه صرف بشه. حتی بعضی از روایت ها هم این امر رو تایید  میکنن. مثلا توی بحار الانوار ج 51 ص 157 اومده: از امام باقر پرسیده شد که، گفته میشه اگر مهدی(ع) ظهور کنه کارها خود بخود برای ایشون سهل و آسون میشه و امور به راحتی انجام میشه. امام باقر(ع) در پاسخ میفرمایند: « هرگز اینجوری نیست. به حق اونکه جانم در دست اوست اگه قرار بود کارها به این آسونی انجام بشه برای پیامبر اسلام اینجوری میشد. پس چرا در راه مبارزاتش دندونش شکست و صورتش زخم برداشت؟ نه اینچنین نیست. به خدا قسم(این پیروزی حاصل نمیشه) مگر اینکه ما و شما غرق در عرق و خون زخمهای خودمون بشیم.»

پس معلوم میشه این جنگ یه جنگ تمام عیار و دشواره که همه باید توی اون سخت مبارزه کنن. البته وجود امدادهای الهی و حتی گاها معجزات الهی رو در این جنگ نمیتونیم انکار کنیم اما این بدین معنا نیست که امام زمان(ع) و یارزانش تلاش نمیکنن بلکه اونها از جون خودشون مایه میذارن و تمام تلاش خودشون رو در این جنگ میکنن.


از طرفی اینکه گفته میشه امام زمان از سلاح های پیشرفته ی امروزی مثل موشک و بمب و ... استفاده نمیکنه چون ممکنه مظلومی به ناحق کشته بشه، صحیح به نظر نمیرسه چون وقتی امام خمینی که معصوم نیست اما بر مبنای قرآن و تقوا عمل میکنه و قبل از موشک باران بغداد شرایطی رو برای رزمندگان اسلام تعیین میکنه و حتی اعلام میکنن که قراره بغداد مورد حمله قرار بگیره(تا مردم بی دفاع و غیر نظامی پناه بگیرن) خب مسلماً امام زمان که معصوم هم هست بسیار بهتر از امام خمینی عمل میکنه و این شرایط رو که خونی از دماغ مظلومی به ناحق ریخته نشه رو بهتر رعایت خواهد کرد.

لذا استفاده از سلاح های پیشرفته امروزی که دشمن هم از اونها استفاده میکنه نه تنها مانعی نداره بلکه لازم و ضروری هم هست.


اما اینکه بعضی ها ادعا کردن که سلاح های پیشرفته در آستالنه ظهور به علت جنگ ها از بین میرن هم حرف درستی نیست چون اول هیچ دلیل خاص روایی یا عقلی برای اون وجود نداره و ثانیا اگر جنگی هم رخ بده و یک طرف بتونه سلاح های طرف دیگه رو از بین ببره، اونوقت سلاح های طرف پیروز باقی میمونه و لذا بازم سلاح پیشرفته در دنیا وجود داره. از طرف دیگه بشری که تونسته این سلح های پیشرفته رو بسازه بازم میتونه دوباره اونها رو بسازه و حتی میتونه بهتر از اون رو هم بسازه. پس این حرف که سلاح های پیشرفته در عصر ظهور بخاطر جنگ ها از بین میرن و درذ آستانه قیام جنگ فقط با شمشیر خواهد بود حرف درستی نیست.


اما چرا توی روایات از لفظ «شمشیر» به عنوان سلاح استفاده شده؟

در جواب باید عرض کنم که امامان معصوم علیهم السام برای مردم زمان خودشون حرف میزدن و باید از چیزی صحبت کنن که برای مخاطب اونها فقابل دیک باشه و اونها متوجه بشن. لذا لفظ شمشیر میتونه کنایه از سلاح(هر نوع سلاحی) باشه.

حالا در اون زمان شمشیر بوده و در این زمان ، هواپیمای جنگنده و بالگرد و بمب و موشک و ...!


از طرفی اگه قرار باشه سلاح ها زا کار بیفتن لابد باید به جای سوار شدن به ماشین و هواپیما ، جنگجویان سوار بر اسب و الاغ بشن و با دشمن بجنگ و این امورات کارهای غیر منطقی و غیر عقلانی هستن که صدور اونها از امام معصوم بعیده و وجود مبارک امام زمان از این امور و رها کردن کار برتر و انجام کار پست تر، مبرا هست.

لذا به نظر میرسه که از کارافتاد سلاح ها در زمان ظهور با قرآن و مسئله اختیار انسان در تضاده و با دلایل و قرائن عقلی، جنگ در زمان ظهور با سلاح های و امکانات مدرن و پیشرفته اون روز باشه و نقل قول ها در مورد اینکه سلاح ها از کار می افتن یا جنگ با شمشیر خواهد بود و ... صحیح به نظر نمیرسن.


والسلام علی من اتبع الهدینوشته شده در تاریخ چهارشنبه 13 خرداد‌ماه سال 1394 توسط مهدی
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | تهیه و طراحی : مهدی شعبان | :