جنگ های اسلامشاید بارها آیه ی «لا إِکْراهَ فِی الدِّینِ» بقره-256 رو شنیده باشید و اینکه در دین هیچ زوری نیست. اما اتفاقا میخوام این بار درباره ی آیاتی باهاتون صحبت کنم که دم از زور میزنن و میگن باید به زور مسلمون بشی. آیاتی که میگه اگه طرف مسلمون نشد باید بمیره و کشته بشه. به عنوان مثال در ماجرای حضرت سلیمان و ملکه سبا، وقتیکه ملکه ی سبا برای حضرت سلیمان هدایایی رو ارسال میکنه ، حضرت سلیمان اونها رو تهدید میکنه و میگه یا ایمان بیارید و خداپرست بشید یا اینکه با لشگریانی بهتون حمله میکنم که توانایی مقابله با اونو نداشته باشید.: «فَلَنَأْتِیَنَّهُمْ بِجُنُودٍ لا قِبَلَ لَهُمْ بِها وَ لَنُخْرِجَنَّهُمْ مِنْها أَذِلَّةً وَ هُمْ صاغِرُونَ» نمل-37    یعنی: «پس با لشگریانی بر آنها وارد میشویم که توانایی مقابله با آنرا ندارند و آنها را با ذلت و خواری از سرزمینشان خارج میکنیم».

حضرت سلیمان در مقابل هدایایی که براش فرستاده بودند میخواست حمله نظامی کنه و به زور ، مردم سرزمین سبا رو به خداپرستی وادار کنه. این اولین نمونه از اعمال زور.  دومین نمونه: «فَاقْتُلُوا الْمُشْرِکینَ حَیْثُ وَجَدْتُمُوهُم‏» توبه-5   یعنی: «مشرکان را هرجا که یافتید بکشید». این آیه میگه اگه کسی اصلا اسلام رو قبول نداشت و مشرک بود، هرجا گیرش آوردید بکشیدش. یعنی زوره. یا باید مسلمون بشه یا اینکه باید کشته بشه.


سومین نمونه اینه که قرآن میگه: «قاتِلُوا الَّذینَ لا یُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ لا بِالْیَوْمِ الْآخِرِ...» توبه-29

یعنی: «با کسانیکه به خدا و روز قیامت ایمان نمیارن بجنگید». این آیه درباره اهل کتاب(مثل یهودیان و مسیحیان) هست و میگه اگه اونها هم ایمان نیاوردن اونها رو بکشید تا اینکه یا مسلمون بشن یا اینکه باید یه پولی بدن تا بتونن راحت توی جامعه زندگی کنن!

واقعا این چه دینه که با زور میخواد بقیه رو مسلمون کنه؟ آیا واقعا این کار درسته؟ مگه میشه عقاید مردم رو از اونها گرفت؟


در پاسخ به این سوالات و توضیح این آیات باید خدمتتون عرض کنم که قضیه به این سادگی نیست که ما بتونیم با یه برداشت سطحی، اسلام رو متهم به زورگویی و کشت و کشتار و جنگ طلبی کنیم.

اولا: اسلام دین صلح هست چون قرآن میگه :«وَ الصُّلْحُ خَیْر» نساء-128

دوما: اینکه اسلام با آزادی عقاید مردم ،مخالف نیست و با عبارت «لا إِکْراهَ فِی الدِّینِ» بقره-256 به ما میگه که اجباری در دین نیست و انسانها میتونن هر دینی که خواستن داشته باشن. یعنی میتونه مسیحی باشه یا مسلمون و یا یهودی. ولی تنها شرطش اینه که واقعا تحقیق کنه و مثلا به این نتیجه برسه که مسیحیت دین برحق و درستی هست، اونوقت میتونه مسیحی باشه.

اما آیاتی که بر جنگ و کشتن مشرکان و حتی اهل کتاب تاکید داشتن رو چطوری باید توجیه کرد؟ اگه قرآن میگه در داشتن دین هیچگونه اجباری نیست پس چرا این آیات گفته مشرکان رو بکشید؟؟؟

اگر کسی بخواد مسیحی یا یهودی بشه اسلام با اون مخالفتی نداره اما چون اسلام برای هدایت بشر اومده ، از انسان میخواد که با تحقیق و بدون هیچگونه غرض ورزی و منفعت طلبی شخصی، به ادیان نگاه کنه و اگه واقعا به این نتیجه رسید که فلان دین، برحقه اونوقت میتونه بره و همون دین رو داشته باشه.

اما اونجایی که اسلام دست به اسلحه میبره و با مشرکان میجنگه و یا اونها رو به زور وادار به اسلام میکنه جاییه که اونها دست به تبلیغ دین خودشون در جامعه اسلامی میزنن و یا اینکه جامعه خودشون،در جهل و گمراهی به سر میبره و تنها راه اصلاح مردم از دست حاکمان مشرک و هدایت اونها برخورد مسلحانه س.

در این حالت اسلام از زور استفاده میکنه تا حاکمان گمراه و مشرک حذف بشن و مردم قدرت انتخاب داشته باشن و بتونن انتخاب کنن.

لذا حضرت سلیمان، ملکه سبا و درباریانش رو تهدید به حمله نظامی کرد.

یا مثلا خود پیامبر برای استقرار دین حق، به مکه حمله کرد ولی چون مردم اونجا تسلیم شدند و ایمان آوردن، لزومی به برخورد نظامی نبود و پیامبر هم این کار رو نکرد.

لذا اگر عقیده ی دینی هرکسی محدود در زندگی شخصی خودش باشه و باعث گمراهی کسی نشه، اسلام این آزادی عقیده رو محترم شمرده و میگه در دین اجباری نیست:«لا إِکْراهَ فِی الدِّینِ» بقره-256

اما اگر این عقیده با تبلیغ بر علیه مسلمانان همراه بشه و یا این عقیده در سطح کلان توسط سران یک حکومت ترویج داده بشه و باعث انحراف و گمراهی مردم اون جامعه بشه و راهی جز برخورد نظامی برای حذف سران اون حکومت مشرک، وجود نداشته باشه باید برخورد نظامی صورت بگیره: «فَاقْتُلُوا الْمُشْرِکینَ حَیْثُ وَجَدْتُمُوهُم‏» توبه-5

یا توی جای دیگه با صراحت بیشتر میگه :« فَقاتِلُوا أَئِمَّةَ الْکُفْر» توبه-12 یعنی:«رهبران کفر را بکشید» چون این رهبران کفر اگه ساقط بشن اونوقت مردم میتونن مسیر هدایت رو طی کنن و سعادتمند بشن.

یا مثلا در مورد اهل کتاب هم همینطوره که اگه اونها توی جامعه اسلامی بخوان زندگی کنن حق تبلیغ دین خودشون رو ندارن و میتونن آزادانه مسیحی یا یهودی باشن و راحت زندگی کنن اما اگه بخوان دست به تبلیغ بزنن باید با اونها برخورد بشه چون اونها دارن عقاید باطل خودشون رو در بین مردم و جوانان جامعه اسلامی ترویج میدن تا اونها رو گمراه کرده و به دین خودشون وارد کنن.

لذا اینجا اسلام اجازه برخورد مسلحانه رو با اونها میده.


نتیجه اینکه آزادی عقیده از نظر اسلام محترمه و یک مسیحی میتونه توی خونه خودش حتی شراب هم بنوشه و کسی حق نداره متعرض اون بشه و مانعش بشه اما این مسیحی وقتی شروع به تبلیغ مسیحیت در بین مسلمونها بکنه باید با اون برخورد بشه و آخرین درجه برخورد با اون ، قتل اونه چون جامعه اسلام و سعادت اونها از همه چیز بالاتره و کسی حق نداره این سعادت و هدایت رو از مردم بگیره.

لذا اسلام با آزادی عقیده افراد مشکلی نداره و بلکه اون رو تایید میکنه و نمیخواد که با زور چیزی رو به دیگران بقبولونه!!!


والسلام علی من اتبع الهدینوشته شده در تاریخ یکشنبه 3 خرداد‌ماه سال 1394 توسط مهدی
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | تهیه و طراحی : مهدی شعبان | :