جالب اینه که بدونید امام صادق(ع)، نوه ی ابوبکر هست. بله همون ابوبکر ابن ابی قحافه که غصب کننده ی حق علی(ع) توی خلافت بود و به حضرت زهرا(س) ظلم کرد. بعضی از اهل سنت هم برای اینکه شبهه درست کنن و شیعه رو محکوم کنن میگن که ابوبکر فامیل امام صادق هست و اینجوری میخوان یا برای ابوبکر فضیلت تراشی کنن یا اینکه شیعه رو محکوم کنن و بگن که این دوتا باهم فامیلن، و شماها دارید بیخودی باماها مخالفت میکنید.

جعفر بن ابی طالب،همسری داشت به اسم اسماء بنت عمیس. بعد از شهادت جعفر بن ابیطالب، اسماء با ابوبکر ازدواج میکنه و خدا بهشون پسری میده به اسم محمد که در دوران کودکی، پدرش(ابوبکر) رو از دست میده و بعدش اسماء با حضرت علی(ع) ازدواج میکنه و به این ترتیب، محمد بن ابوبکر، فرزندخوانده حضرت علی(ع) میشه و در دامان حضرت علی(ع) بزرگ میشه. محمد بن ابوبکر برخلافت دشمنی پدرش با علی(ع)، بسیار به حضرت علی ارادت داره و از پیروان و شیعیان ایشون هست. محمد ابوبکر از مخالفان سرسخت عثمان بود. محمد بن ابوبکر یه پسری داره به اسم قاسم که این قاسم هم دختری داره به اسم ام فروه، که این ام فروه، مادر امام صادق(ع) هست. در نتیجه امام صادق(ع)، نوه ی ابوبکره!

 

اما نکته ی مهمی که وجود داره اینه که اگه امام صادق نوه ی ابوبکر باشه، این نسبت فامیلی هرگز نمیتونه برای ابوبکر فضیلتی محسوب بشه چون قرآن کریم میگه :«وَ لا تَزِرُ وازِرَةٌ وِزْرَ أُخْرى‏» انعام-164  یعنی: «کسی بار کسی دیگه رو به دوش نمیگیره» یعنی اینکه هرکسی ضامن اعمال خودشه و خودش باید حساب و کتاب اعمال خودشو پس بده.

از طرف دیگه با اینکه پسر نوح، از خانواده ی نوح بود اما چون از نظر اعتقادات با نوح در تضاد بود، خداوند متعال خطاب به نوح(ع) میگه که:«یا نُوحُ إِنَّهُ لَیْسَ مِنْ أَهْلِک‏» هود-64 یعنی :«ای نوح! او(پسرت) از اهل تو نیست».

از اینجا معلوم میشه که اهل بودن به اعتقادات و عقیده س. یعنی اگه کسی با شما در عقیده یکسان باشه از شماست ولو اینکه باهم توی یک خانواده به دنیا نیومده باشید و با هم نسبت خانوادگی هم نداشته باشید.

برعکسشم درسته یعنی اینکه ممکنه کسی برادر یا خواهر شما یا یک فامیل نزدیک شما باشه(مثل پسر نوح) ولی از نظر عقیده با شما سازگار نباشه. از نظر قرآن چنین فردی اهل شما نیست و اهلیت در برابر بودن اعتقادات هست. حالا این اعتقادات ممکنه درست و صحیح باشه یا غلط و ناصحیح.

لذا ابوبکر چون از دشمنان علی علیه السلام و امام صادق علیه السلام بود و هست، از اهل امام صادق نیست. یعنی با اینکه از نظر نسبی پدر بزرگ امام صادق محسوب میشه اما از نظر اعتقادات باهم اهلیت و نسبتی ندارن بلکه دشمن هم هستن.


والسلام علی من اتبع الهدینوشته شده در تاریخ شنبه 26 اردیبهشت‌ماه سال 1394 توسط مهدی
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | تهیه و طراحی : مهدی شعبان | :