X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

گدایییه چیزی که شاید گاها آدم رو به فکر وادار کنه اینه که آیا به گدا کمک کنه یا نکنه؟ آیا واقعا این گدایی که الان توی خیابون و جلو ی مردم داره گدایی میکنه نیازمنده یا الکی داره این کارو میکنه؟

قرآن کریم میگه بعضی از انسانها هستن که انقد شان و شخصیت دارن که هرگز با وجود نیازی که خودشون دارن، اما دست نیاز به سوی دیگران دراز نمیکنن و به قول خودمون با سیلی صورتشون رو سرخ نگه میدارن: « وَ یُؤْثِرُونَ عَلى‏ أَنْفُسِهِمْ وَ لَوْ کانَ بِهِمْ خَصاصَة» حشر-9

یعنی: «دیگران رو بر خودشون ترجیه میدن هرچند که خودشون نیازمند باشن

باور کنید من جوون سالمی رو دیدم که اومد و شخصیت انسانی خودشو لگدمال کرد و گفت آقا من میخوام برم روستا، یه پولی بهم کمک کن و منم بهش کمک کردم. یه مدت بعد دوباه منو دید و همین درخواست رو کرد. آخه میگن دروغگو کم حافظه س. ولی دیگه من که فهمید این جوون با وجود سلامتی اینو کرده یه ابزار برای تلکه کردن مردم بهش کمک نکردم. باز بعد از مدتی، یه شب دیگه توی یه خیابون به هم برخورد کردیم و دوباره گفت آخه یه پولی به من بده میخوام برم روستا. منم که ناراحت شده بودم از این رفتار زشتش بهش گفتم خجالت بکش و برو کار کن و ... اونم کولشو گذاشت روی دمشو رفت.

 

یا یه نفرو که معلولیت هم داره میشناسم که توی خیابون گدایی میکرد، مردم هم بهش کمک میکردن. یه روز توی پارک دیدمش با یکی دیگه داشت تزریق میکرد.

یا مثلا یه روز با یه بنده خدایی داشتم توی خیابون صحبت میکردم که یه مردی اومد و گفت آقا پول یه نون به من بده تا یه نون بخرم. منم گفتم شاید واقعا ایشون نیازمند باشه و یه پولی بهش کمک کردم که کلی نون باهاش میتونست بخره. بعد از اینکه حرفم تموم شد و راهمو ادامه دادم، یه کم پایین تر همون گدا رو دیدم که یه دسته اسکناس تو دستش بود و داشت میشمرد. خب این همون کسی بود که با فریب مردم از اونها درخواست پول یه نون رو داشت.

یا گدایی رو دیدم که با وضعیت لرزش شدید، خودشو روی پیاده رو انداخته بود و طوری رفتار میکرد که انگار یه بیماری بدجور داره و مردم هم بهش کمک میکردن. اما جالب اینه که یه روز، دقیقا همون شخص رو با همون لباسهاش، توی یه خیابون دیگه دیدم که کاملا سالم و عادی راه میرفت و هیچ مشکلی نداشت. تازه دوزاریم افتاد که ایشون با دراز کشیدن توی پیاده رو و تکون دادن بدنش، به مردم اینجور تلقین میکرد که مرض بدجوری داره و نیازمند کمکه و مردم عوام هم سادگی میکردن و بهش کمک میکردن.

اینها موردهایی بودن که من خودم بالشخصه به چشم خودم مستقیما دیدم و کسی اونها رو برام تعریف نکرده.


گداها ازمسئله احساسات دینی مردم استفاده میکنن و یا اونها رو به شخصیت های بزرگ دینی مثل حضرات ائمه اطهار(ع) ، حضرت ابوالفضل و ... قسم میدن یا اینکه صحنه ی گداییشون رو طوری طراحی میکنن که مردم فریب بخورن و بهشون کمک کنن.

مثلا یه دختربچه رو کنار خودشون توی خیابون میخوابونن تا مردم دلشون بسوزه و بخاطر اونم که شده بهشون پول بدن.


اما از لحاظ قانونی، صرفا اون گدا گناهکار و مقصر نیست. بلکه من و شما هم اگه بهش کمک کنیم مقصریم و گناهکار. چون قانون صراحتا میگه که به گداها کمک نکنید. از نظر برخی از مراجع بزرگوار تقلید هم، عمل نکردن به حکم حکومت اسلامی، حرامه و گناه.

لذا گداها میخوان با فریب مردم، اونها رو تلکه کنن، مردم هم میخوان ثواب ببرن اما غافل از اینکه دارن کاری رو انجام میدن که به هزار و یک دلیل، صحیح نیست و حتی میتونه گناه هم داشته باشه.


از همه ی اینها که بگذریم، من دختربچه ای رو میشناسم که با وجود سن کمش، بخاطر بیماری یا ناتوانی پدر و مادرش، شب ها میره آشغال جمع میکنه اما دست گدایی به سمت کسی دراز نمیکنه.

ننگ به گداهایی که با این کارشون، حتی از این دختربچه هم کمترن و برای خودشون ارزشی قائل نیستن و مردم رو فریب میدن.

ممکنه اینجا بگید که در برخی از روایت ها اومده که برخی از حضرات معصومین(ع)، اگه کسی دست نیاز به سمتشون دراز میکرده، از ترس اینکه مبادا واقعا اون نیازمند باشه بهش کمک میکردن و ما هم باید به گداها کمک کنیم.

در پاسخ عرض میکنم که حضرات معصومین(ع)، هم بهع شدت با غِش(کلاه گذاشتن سر مسلمونها) مخالف بودن. حضرات معصومین در شرایطی بودن که معمولا خلافت و حکومت جامعه در دست اونها نبوده و لذا خیلی از نظر اجتماعی قدرت دخل و تصرف و مقابله با تکدی گری و یا معضلات دیگه رو نداشتن. اما الان در جامعه فعلی، هم بهزیستی هست و هم کمیته امداد و هم یارنه و هزار و یه چیز دیگه.

اما این خیلی بده که یکی هم حقوق بگیر(مثلا بهزیستی) باشه و هم گدایی کنه و مردم رو تلکه کنه.


والسلام علی من اتبع الهدینوشته شده در تاریخ جمعه 25 اردیبهشت‌ماه سال 1394 توسط مهدی
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | تهیه و طراحی : مهدی شعبان | :