X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

اعتکافسال دوم دبیرستان بودم. رشته م هم ریاضی فیزیک بود.یکی از فامیلامون هم که توی رشته ی انسانی درس میخوند توی همون دبیرستان بود. اعتکاف داشت نزدیک میشد. این فامیلون که اسمش هم سعید بود اومد و گفت: مهدی میای بریم اعتکاف؟؟ منم که تا حالا اعتکاف نرفته بودم گفتم سعید نه من نمیام. خلاصه هرجوری بود بهانه آوردم که نرم. آخه راستشو بخواید،خجالت میکشیدم و پیش خودم میگفتم آخه سه روز میخوام برم توی مسجد و پامو جلوی بقیه دراز کنم و توی یه عده آدم که بینشون غریبه هستم و ...  هرجوری بود گفتم نمیام. تا اینکه یه روز با مادرم داشتم توی خیابون میرفتیم که مادرم خواست از یه مغازه سبزی فروشی که کنار خیابون بود،سبزی بگیره.منم منتظر کنار خیابون موندم تا اون برگرده!

مادرم وقتی میره سبزی بخره،با یه خانومی که اونم اومده وبد سبزی بخره صحبت میکنه. اون خانوم میگه که میخوام برم ثبت نام کنم واسه اعتکاف. بعدش مادرم اومد و به من گفت: تو هم برو ثبت نام کن واسه اعتکاف. اصلا برو به سعید بگو و با هم برید ثبت نام کنید. خلاصه حالا دیگه من دنبال سعید میگشتم تا باهام بیآد اعتکاف. کلی گشتم تا آخر سعید رو پیداکردم.سعید هم که رفته بود یه بخاری خریده بود،واسه خونه شون،بهم گفت که نمیتونه بیاد و دنبال کارهای بخاریه!!!

بعد من یکی از دوستای دیگه م رو که اونم بار اولش بود رو با خودم راهی کردم و اون سال برای اولین بار معتکف شدم.

اون سال به قدری تاثیر عجیب معنوی روی من گذاشت که تا مدت ها بعد از اعتکاف،در حال و هوای اعتکاف بودم.

حتی از اون به بعد روز شماری میکردم برای اینکه اعتکاف سال بعد برسه.

از اون به بعد معمولا هر وقت تقویم سال نو به دستم میرسه اول نگاه به روزی میکنم که اعتکاف توی اون روز و توی اون سال جدید شروع میشه!

معنای کلمه ی اعتکاف یعنی گوشه نشینی! اما در اصطلاح منظور اینه که انسان از دنیا و چیزای رنگارنگی که توی اونه گوشه گیری(گوشه نشینی) کنه و حداقل سه روز رو برای رضای خدا در مسجد به عبادت مشغول بشه!

شرط اعتکاف روزه دار بودنه. یعنی حتما باید توی این سه روز ،روزه گرفت و فرد معتکف حق خروج از مسجد رو نداره!

معتکف یه سری از کارها برش حرام میشه!

قرآن میگه:«ِ وَ لا تُبَاشِرُوهُنَّ وَ أَنْتُمْ عاکِفُونَ فِی الْمَساجِد» بقره-187

یعنی«و با آنها(زنان) در حالیکه در مساجد معتکف هستید،مباشرت(رابطه جنسی) نکنید!»

طبق این آیه و یک سری دیگه از روایات در اعتکاف داشتن رابطه ی جنسی حرامه! حتی لمس کردن و بوسیدن به قصد شهوت و یه سری دیگه از کارهایی که به این قصد انجام میشه بر معتکف حرامه!!

معتکف حتی حق استعمال بوی خوش ،مثل استفاده از عطر و ... رو نداره!!

چون سه روز اومده برای رضای خدا از دنیا و مافیها بگذره و به خدا وصل بشه!

معتکف حق خروج از مسجد رو نداره و اگه از مسجد خارج بشه،اعتکافش باطل میشه اما برای یه سری از کارهای ضروری و مهم میتونه از مسجد خارج بشه!

مثلا برای تهیه غذا یا برای انجام دادن غسل جناب میتونه از مسجد خارج بشه!

حتی بعضی از امورات مثل شرکت در تشیع جنازه مومن هم از کارهایی محسوب میشه که معتکف میتونه بخاطر اون از مسجد خارج بشه.

اما نکته مهم اینه که اگه یه علت ضروری برای خروج معتکف از مسجد پیش بیاد،و معتکف از مسجد خارج بشه(مثلا برای غسل جنابت) باید کوتاه ترین مسیر برای رفتن و برگشتن رو انتخاب کنه و از کوتاه ترین مسیر بره!

دو روز اول اعتکاف،معتکف شدن مستحبه،یعنی اگه معتکف مشکل مهمی براش پیش بیاد و مجبور بشه اعتکاف رو ترک کنه،میتونه اون رها کنه و بره اما اگه روز دوم تا غروب آفتاب بمونه بعدش روز سوم بر اون واجب میشه و باید حتما توی مسجد بمونه و روز سوم هم معتکف باشه!

اصلا اعتکاف همیشه مضربی از عدد سه هست یعنی اعتکاف یا سه روزه یا شش روز یا نه روز و به همین ترتیب.

یعنی اعتکاف مثلا دو روزه یا پنج روزه نداریم.

خلاصه اعتکاف یه دریایی از معنویته که تا انسان نره و توی این دریا نباشه به عظمت این معنویت دست پیدا نمیکنه.

تازه روز سوم که بعد از اذان مغرب و عشاء میخوای مسجد رو ترک کنی و بعد از اینکه میرسی خونه اونوقت میفهمی که چه چیزی رو از دست دادی!!!

یه عده که دارن یواش یواش متوجه میشن دارن چی رو از دست میدن همونجا اشکشون جاری میشه و گریه و زاری راه میندازن.

واقعا حق دارن.!!

من میدونم چه حالی میشن.

شما هم اگه نرفتین یه بار برید! واقعا اونوقت میفهمید که من دارم چی میگم!!

به قول معروف،شنیدن کی بود مانند دیدن!والسلام علی من اتبع الهدینوشته شده در تاریخ پنج‌شنبه 10 اردیبهشت‌ماه سال 1394 توسط مهدی
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | تهیه و طراحی : مهدی شعبان | :