پشیمانیشاید تا حالا کسانی رو دیده باشید که گناهی رو مرتکب شدن و بعدش از کرده ی خودشون پشیمون شدن. یا اینکه بعد از انجام گناه، ابراز ندامت و پشیمونی کردن. پشیمونی از گناه خودش کار خوب و مثنبتیه در جهت توبه کردن اما قرآن یه چیز خیلی عجیبی رو بیان میکنه که شنیدنش خالی از لطف نیست و بلکه میتونه نقش خیلی مهمی در عوض کردن تصور مردم درمورد پشیمونی از گناه و توبه کردن داشته باشه.

قرآن کریم درباره ماجرای شتری که معجزه ی حضرت صالح (ع) بود و به اذن خدا از دل کوه بیرون اومد میگه که از قوم حضرت صالح خواسته شد که این شتر که معجزه ی حضرت صالح بود رو رها کنن تا برای خودش در زمین خدا چرا کنه و کسی حق نداره که اونو اذیت کنه چون یک معجزه ی الهی بود. اما بعد از مدتی، عده ای به فکر کشتن این شتر افتادن و این شتر رو کشتن.

«فَعَقَرُوها فَأَصْبَحُوا نادِمِینَ**فَأَخَذَهُمُ الْعَذابُ » سوره شعرا-157 و 158

یعنی: «شتر رو پی کردند(کشتند) و بعد از اون پشیمون شدند.(اما) عذاب اونها رو دربرگرفت!»

نکته ی بسیار جالبی که توی این آیه هست اینه که نشون میده با اینکه افراد گناهکار قوم حضرت صالح(ع)، بعد از کشتن شتر، از کرده ی خودشون پشیمون شدند اما بازهم دچار عذاب الهی شدند. یعنی اینکه پشیمون شدن از گناه، نمیتونه باعث دفع عذاب از انسان بشه.

 

این آیه علاوه بر این نکته، داره نکته ی دیگه ای رو هم بیان میکنه و اونم اینه که پشیمون شدن از گناه، تنها اولین گام و مقدماتی ترین گام در راه توبه س و با پشیمون شدن، توبه ای صورت نگرفته و انسان گنهکار مستوجب عذاب خداست.

بنابراین اگه انسانی واقعا بخواد توبه کنه در وهله ی اول باید از گناه خودش کاملا پشیمون باشه و بعد از اون به جبران گناه خودش بپردازه. اگه پشیمون شد و گناه خودش رو (چه حق النس و چه حق الله) رو جبران کرد و حق ضایع شده رو بجا آورد، اونوقته که توبه صورت گرفته وگرنه صرفا پشیمون شدن، نمیتونه دلیلی برای بخشش باشه.

و این دقیقا مثل این میمونه که یه نفر با دوستش سر مسئله مالی اختلاف داشته باشه و از دستش به شدت عصبانی باشه و شب بره در خونه ش و اونو با چاقو بکشه. بعدشم فرار کنه و فردا صبح از کار خودش پشیمون بشه. حالا آیا چون پشیمون شده، خدا اونو میبخشه؟؟؟

چون پشیمون شده، خونی رو که ریخته جبران کرده؟؟؟  

چون پشیمون شده، اولیاء دم ، اونو میبخشن؟؟

یقینا اینطور نیست و تا خونی رو که ریخته، یا با قصاص و یا ب پرداخت دیه جبران نکنه و از خداوند هم طلب بخشش نکنه، توبه صورت نگرفته!


والسلام علی من اتبع الهدینوشته شده در تاریخ شنبه 5 اردیبهشت‌ماه سال 1394 توسط مهدی
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | تهیه و طراحی : مهدی شعبان | :