رفته بودم یه جایی برای مصاحبه برای استخدام! فرد مصاحبه کننده،یه فرد مومن و دیندار بود. کلی با هم صحبت کردیم بعدش رسیدیم به مبحث ریش و ریش تراشیدن.

سوالشو جواب دادم بعد یه استدلال آورد و گفت:«یه عده میگن تراشیدن ریش باعث نظافت و تمیزی صورت میشه، اما اتفاقا برعکس،وقتی آدم ریش میذاره همین ریش باعث میشه که میکروب ها از راه منفذ های پوست وارد بدن نشن و اتفاقا ریش گذاشتن باعث بهداشت و نظافته نه زدن ریش.» اما واقعاً اگه نگاه به استدلال این دوست عزیز بندازیم،میبینیم که این استدلال اصلا وجاهت عقلی نداره!

مثلا اگه شما موهای گردنتون رو هم بزنید و یا موهای کله تون رو با تیغ بزنید ،خوب باید اینم راهی برای ورود میکروب ها به بدنتون باشه(البته طبق استدلال ایشون) اما در شرع مقدس اسلام زدن موهای سر و یا گردن حرام نیست!!

نتیجه اینکه استدلال این دوست عزیز یه استدلال الکی و بدون منطق و غیر قابل پذیرش بود فقط چون ایشون یه فرد مومن و متعهد بود میخواست اینجوری از دین دفاع کنه اما راهش اشتباه بود.

بگذریم و بریم سراغ یه سری از نظرات جالب دیگه!

توی یه روزنامه خوندم که اونجا اومده وبد که علت حرام بودن تراشیدن ریش اینه که قرآن میگه:«فَلَیُغَیِّرُنَّ خَلْقَ اللَّه‏» نساء-119

یعنی:«پس آفرینش(پاک و اصلی) خدا را تغییر میدهند.»

بعد توی اون روزنامه حرفی به این مضمون اومده بود که: یعنی یه عده میآن و در خلقت اولیه و اصلی خدا تغییر ایجاد میکنن و در نتیجه چون ریش رو خدا به انسان داده و خلقت خداست،کسی حق نداره این خلقت رو تغییر بده و ریش هاش رو بزنه!


اما استدلال بالا به آیه شریفه سوره نساء برای توجیه حرام بودن تراشیدن ریش ،کاری غلط و بدون ارزش منطقیه! چون مثلا وقتی یه انسان به حموم میره و موهای زائد جاهای مختلف بدنش رو هم میتراشه داره در خلقت اولیه خدا تغییر ایجاد میکنه پس اینجا چرا تراشیدن این موها حرام نیست اما تراشیدن موهای صورت حرامه؟؟؟؟؟؟؟

یا مثلا وقتی یه پسر بچه به دنیا میآد بعد از یه مدت،اونو ختنه میکنن و در خلقت اولیه و اصلی اون تغییر ایجاد میکنن. پس چرا تراشیدن ریش تغییر در خلقت محسوب میشه(البته از نظر گوینده و مدعی این حرف) و حرامه اما ختنه کردن یک انسان،تغییر در خلقت اون حرام نبوده و بلکه سنت محسوب میشه و واجب و لازمه؟؟؟؟


نتیجه اینکه حرف این مدعیان هم کاری غلط و بیهوده س!

پس باید علت حرمت تراشیدن ریش رو در چیزای دیگه جستجو کرد نه در دلایل واهی و بلامستدل!


اولا :تراشیدن ریش به هر شکل و نوعی حرام نیست!

مثلا یکی ریشش رو میتراشه و کوتاه میکنه این کارش حرام نیست. اما یکی ریشش رو طوری میزنه که صدق ریش نمیکنه.

صدق ریش یعنی اینکه اگه فرد رو از چند متری دیدن بگن که این فرد ریشو هست و ریش داره نه اینکه بگن ریش نداره و ریششو زده.

پس ملاک برای داشتن و یا نداشتن ریش،عرف هست مخصوصا عرف متشرع!


ثانیا:بعضیها فکر میکنن که زدن ریش تنها با تیغ حرامه! اما باید گفت که ملاک در تراشیدن ریش،تیغ نیست بلکه ممکنه کسی با ماشین ریش تراشی هم ریشش رر بزنه و مثل تیغ باشه. پس ملاک،تنها و تنها صدق و یا عدم صدق ریش هست!


ثالثا:علماء به دو دسته تقسیم میشن. یه دسته میگن که زدن ریش حرامه و دسته دسگه میگن زدن ریش حرام نیست!

نتیجه اینکه نمیشه هرکسی رو که ریش نداشت متهم به فسق و گناه و ... کنیم.


رابعاً:خدا به شیطان گفت که در برابر انسان سجده کن. اما شیطان گفت آتش از گل بهتره. منو از آتش آفریدی و انسان رو از گل. پس من به انسان سجده نمیکنم.

استدلال و دلیل شیطان درست بود چون هم آتش زیباست و هم نور داره و هم گرمابخشه!

اما نکته ی مهمی که اینجا وجود داره اینه که آیا با این وجود،شیطان در مقابل فرمان خدا کوتاه میاد و این فرمان رو می پذیره یا نه؟؟؟

که دیدیم اینجور نشد و نپذیرفت و از درگاه الهی رانده شد.

پس بعضی از احکام و دستورات الهی ممکنه با دلایل عقلی ما و یا با قیاس های نابجای ما سازگاری نداشته باشه اما جنبه تعبدی و پرستشی دارن و باید حتماً اونها رو چون دستور خداست اجرا کنیم.

ممکنه در مورد تراشیدن ریش ما هیچ دلیل علمی یا مستند برای حرمت تراشیدن ریش نداشته باشیم اما چون دستور دین اینه که ریش تراشیدن حرامه پس باید به اون عمل کنیم ولو اینکه هیچ دلیلی برای اون نتونیم پیداکنیم.


والسلام علی من اتبع الهدی
نوشته شده در تاریخ پنج‌شنبه 1 خرداد‌ماه سال 1393 توسط مهدی
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | تهیه و طراحی : مهدی شعبان | :