X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

وادی السلامبرزخ حد فاصل بین دنیا و آخرته و انسانها بعد از مرگ همگی به برزخ منتقل میشن و درآنجا هستن تا قیامت برپاشود. به برزخ ،قیامت صغری و به آخرت قیامت کبری گفته میشه!

انسانها در برزخ به 5 دسته تقسیم میشن. حالا به دسته ها نگاه کنید و ببینید شما جزء کدوم دسته هستید،قضاوت با شما: 

دسته اول: اولیاء خاص الهی هستند که در درجات بالای ایمان قرار دارن! از این دسته میتونم به چهارده معثوم(ع) و انبیاء و فرستادگان الهی اشاره کنم. این افراد یک ضرب وارد بهشت برزخ میشن که در روایت مکان این بهشت برزخی در سرزمین وادی السلام در شهر نجف ذکر شده!

«وَ السَّابِقُونَ السَّابِقُونَ(10)أُوْلَئکَ الْمُقَرَّبُونَ(11)فىِ جَنَّاتِ النَّعِیمِ(12)»سوره واقعه


دسته دوم:

این دسته، مومنانی هستن که ایمان اونها با عملشون مطابقت داشته یعنی مثلا اگر در دلهاشون ایمان به خدا و پرهیز از گناهان بوده، در عمل هم بهش مقید بوده و از گناهان اجتناب میکردن. این دسته هم یک ضرب وارد بهشت برزخی میشن.از اینگونه افراد میتوان به آیت الله بروجردی،امام خمینی(ره) و ... اشاره کرد. «إِنَّ الَّذینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ یَهْدیهِمْ رَبُّهُمْ بِإیمانِهِمْ تَجْری مِنْ تَحْتِهِمُ الْأَنْهارُ فی‏ جَنَّاتِ النَّعیمِ (یونس-9)»«همان آنانکه ایمان آوردند و اعمال نیک انجام دادند،پروردگارشان بوسیله ی ایمانشان هدایتشان میکند.(در بهشت)از زیر(پای)شان در بهشت های پرنعمت نهرهایی جاری است.»


دسته سوم:

مومنانی هستند که ایمان و عملشون با هم مطابقت نداشته.یعنی به خدا و دستورات او اعتقاد داشتن اما گاهی هم گناه انجام میدادند.مثلا نماز میخواندند و عبادت میکردند اما بعضی وقتها، دروغ هم میگفتن.بعضی وقتها غیبت هم میکردن و... .این دسته وارد جهنم برزخی میشوند.

 «إِنَّهُ مَنْ یَأْتِ رَبَّهُ مُجْرِماً فَإِنَّ لَهُ جَهَنَّمَ لا یَمُوتُ فیها وَ لا یَحْیى‏ (74طه)» 

«همان کسی که درمحضر پرودگارش مجرمانه(یعنی درحالیکه گناهکار است)حاضر شود پس جهنم از آن اوست (جهنمی که این گناهکار)در آن نه میمیرد و نه زندگی میکند.»


دسته چهارم:

اینان افراد کافر،مشرک و منافق هستن که تکلیفشون کاملا مشخصه و یک ضرب وارد جهنم برزخی میشن. 

از این افراد میتوان به ابوبکر،عُمر و عثمان،ابوسفیان،معاویه،شمر و ...اشاره کرد. 

 «إِنَّ اللَّهَ جامِعُ الْمُنافِقینَ وَ الْکافِرینَ فی‏ جَهَنَّمَ جَمیعاً (نساء-140)» 

«همانا خداوند جمع کننده همگی منافقان و کافران در جهنم است.»


دسته پنجم:

افرادی هستن که یا در دنیا مجنون و دیوانه بودن و یا اینکه پدر و مادر اونها یا کافر بوده و یا مومن اما خودشان در سنین پایین (مثلا 3 سالگی یا 5 سالگی و...) مُردن. 

این افراد چون درک صحیحی از دین و فرامینش نداشتن و به همین خاطر هم اعمال نیک و بدی ندارن  نه مستوجب ثواب اند و نه مستوجب مجازات و عذاب.

«لا یُکَلِّفُ اللَّهُ نَفْساً إِلاَّ ما آتاها»سوره طلاق-آیه7 

«خداوند کسی را مکلف(به انجام کاری)نمیکند مگر به اندازه(توانایی و استعدادی که)به او داده است.»

لذا این افراد توی برزخ می مونن تا قیامت کبری برپا بشه و خداوند در اونجا تکلیفشون رو مشخص کنه!

اما از رحمت بی کران خدا بعید نیست که اونها رو هم وارد بهشت کنه.


البته باید یادآوری کنم که اگه این افراد(دسته پنجم) وارد بهشت بشن، بهشتی که اونها میرن با بهشتی که یک مومن با اختیار و انتخاب و انجام اعمال نیک به اون رسیده، از لحاظ مراتب و درجات فرق داشته و مسلماً لذتهاشون هم متفاوته. 

  

اما سرانجام این دسته ها در قیامت: 

وقتی قیامت کبری برگزار شد اونوقت هر دسته ای که در برزخ توی بهشت به سر برده ، در قیامت هم جایگاهش بهشته. پس دسته های اول و دوم وارد بهشت میشن.


اما دسته ی سوم که مومن بودن و در برزخ توی جهنم برزخی به سر می بردن،برخی از اونها بعلت چشیدن عذاب و پاک شدن گناهانشون ، در قیامت وارد بهشت میشن.اما بعض دیگه از اونها چون جرمشون زیاده در قیامت هم باید وارد دوزخ بشن که در اونجا یک عده شون مشمول شفاعت فاطمه زهرا(س) و خاندان پاک و مطهرش میشن و از رفتن به دوزخ نجات پیدا میکنن و به بهشت میرن.

اما عده ی دیگه شون بخاطر اینکه جرمشون خیلی سنگینه، دیگه مشموم شفاعت نمیشن و در قیامت هم وارد جهنم میشن و در آنجا می مونن تا پاک بشن. وقتیکه مدتهای طولانی در جهنم موندن و گناهانشان پاک شد اونوقت وارد بهشت میشن. 

 

اما دسته چهارم،همچنان در قیامت هم وارد عذاب و دوزخ شده و بنا به تعبیر قرآن در آن جاویدان و ابدی هستن: 

 «وَ الَّذینَ کَفَرُوا وَ کَذَّبُوا بِآیاتِنا أُولئِکَ أَصْحابُ النَّارِ هُمْ فیها خالِدُونَ» بقره-39

«و آنانی که کافر شدند و نشانه های ما را تکذیب کردند،اینان اصحاب آتش (جهنم) هستند.آنان(اینگونه افراد) در جهنم جاودان اند.»

اما دسته پنجم،که همونطور که گفته شد،از رحمت خدا بعید نیست که اونها رو وارد بهشت کنه.والسلام علی من اتبع الهدی
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 31 فروردین‌ماه سال 1393 توسط مهدی
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | تهیه و طراحی : مهدی شعبان | :