X
تبلیغات
زولا

عواقب جدایی دین از سیاستتوی جامعه ی ما مردم به دو دسته تقسیم میشن، یه عده میگن دین از سیاست جداست(و باید هم جدا باشه) و یه عده ی دیگه هم میگن نه دین از سیاست جدا نیست بلکه باید هر دو در کنار هم باشن. اول واژه سکولار رو در یک خط براتون توضیح بدم:

«سکولار یعنی جدایی دین در کلیه ی امور جامعه».

قرآن در زمینه های مختلف، به شدت با سکولاریسم مخالفت میکنه که در زیر به چند مورد اون اشاره میکنم:

سکولاریسم سیاسی:

یعنی همون که گفتیم:«دین از سیاست جداست». اما قرآن میگه دین از سیاست جدا نیست.مثلا در مورد قصاص میفرماید:«یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا کُتِبَ عَلَیْکُمُ الْقِصاص‏» بقره- 178  یعنی:«ای مومنان قصاص بر شما نوشته شد.» یعنی اگه کسی در جامعه اومد و مثلا اسید بر روی صورت یه کس دیگه ای ریخت باید قصاص بشه مگه اینکه شاکی گذشت کنه. خوب حالا شما درنظر بگیرید یکی با پاشیدن اسید به صورت دیگری باعث کور شدن چشم راست اون و از بین رفتند 73 درصد از ابروی چشم چپ اون شده ،حالا خودش میخواد ،اون مجرم رو قصاص کنه!

اولا باید طوری اسید رو بصورت مجرم بریزه که فقط چشم راست اون کور بشه ،دوما فقط 73 درصد از ابروی چپ مجرم از بین بره و اگه 74 درصد از بین بره ، خودش باید مجازات بشه.!!!!

تازه این در صورتیه که خاندان و قوم و خیش مجرم اجازه ی این کار رو بدن و با خاندان شاکی درگیر نشن. پس اینجاست که باید حتما یه حکومتی باشه تا بتونه این حکم دینی رو اجرا کنه. پس دین از سیاست جدا نیست. فرض کنیم دین از سیاست جداست اونوقت اتفاقات زیر می افته:

1مادر و کودک-حاکمان و سیاستمداران جامعه مجاز اند برای رسیدن به اهداف ملی و مقاصد حکومت از کشتار و قتل عام کودکان هم در این راستا استفاده کنند.(مثل جنایات اسرائیل در صبرا و شتیلا)

2-سیاستمداران و حاکمان جامعه مجاز اند از بمب اتم استفاده کنند و تر و خشک رو با هم بسوزونن(مثل جنایت آمریکا در ژاپن) و....


اما اگه دین از سیاست جدا نباشه(همونطور که قرآن میگه) اونوقت حاکم جامعه اسلامی رنگ و بوی دینی داره و اگه یه جایی ظلم و بی عدالتی بخواد بکنه، دین بهش میگه نه اینجا مجاز نیستی.

اگه بخواد پارتی بازی بکنه، دین بهش میگه در این سیاست خودت باید تجدید نظر بکنی و مجاز به انجام این کار نیستی. و هزاران هزار مورد دیگه.


سکولار نظامی:

اسلام حتی میگه در بحث نظامی گری هم سکولار وجود نداره و باید نظامی گری شما توام با دین باشه.مثلا قرآن در آیه ی 190 بقره میفرماید:«وَ قاتِلُوا فی‏ سَبیلِ اللَّهِ الَّذینَ یُقاتِلُونَکُمْ وَ لا تَعْتَدُوا إِنَّ اللَّهَ لا یُحِبُّ الْمُعْتَدینَ»

یعنی:«و در راه خدا با اونایی که باهاتون می جنگند بجنگید و (از حدود مجاز) تجاوز نکنید که همانا خداوند متجاوزان را دوست ندارد.»

اولا: با اونهایی بجنگید که با شما می جنگند و با زنان،بچه ها ، پیرمردها و از کارافتادگانی که توان مقابله و جنگ با شما رو ندارن نجنگید و به اونها آسیب نرسونید.(سکولار نظامی ممنوع).

(اما در برخی از جنگها دیده میشه که سربازان برخی از کشورهایی که قائل به سکولار هستند با بی رحمی تمام کودکان و زنان بی دفاع رو قتل عام میکنن.)


ثانیا:از حدود الهی تجاوز نکنید و به مزارع و کشتزارها و درختان و ... آسیب نرسونید و در کشتن دشمن از حد مجاز تجاوز نکنید و اگه اسیر گرفتید حق کشتن اون رو ندارید.

اگه کسی این کار رو کنه از حدود الهی تجاوز کرده و خدا اینطور افراد رو دوست نداره.(سکولار نظامی ممنوع!)

(بازم بر عکس نظامیان سکولار آمریکایی و غربی)

پس اینجا یه سوال مطرح میشه و اونم اینه که قرآن یه کتاب دینیه پس چرا درباره ی نظامی گری صحبت کرده؟

جواب اینکه: معلوم میشه دین از نظامی گری جدا نیست.(یعنی رد سکولار نظامی)

سکولار اقتصادی:

قرآن سکولار و بی دینی در بُعد اقتصادی رو هم رد میکنه و مثلا در مورد ربا میگه:« أَحَلَّ اللَّهُ الْبَیْعَ وَ حَرَّمَ الرِّبا» بقره-275

یعنی:«خدا،خرید و فروش رو حلال کرد و ربا رو حرام کرد».

درصورتیکه میدونیم مسئله ی ربا(کار با بد و خوب بودنش نداریم) ، یه مسئله ی اقتصادیه.

اما قرآن یه کتاب دینیه. توی این کتاب دینی از این مسئله(و مسائل) اقتصادی زیاد وجود داره پس معلوم میشه دینداری و اقتصاد باید همیشه همراه هم باشن.(یعنی در خرید و فروش و اقتصاد و...هم باید دین رو مد نظر داشته و سرلوحه ی تصمیم گیری قرار داد).


سکولار اجتماعی:

سید محمد حسینیقرآن میگه اجتماع هم باید دیندار باشه و این نیست که مثلا هرکی دوست داشت حجاب داشته باشه و هرکی دوست نداشت، حجاب نداشته باشه(این حرف،حرف مجری فراری و مرتد صدا و سیما،جناب آقای سید محمد حسینی هست که عکسش رو سمت چپ گذاشتم براتون. ایشون بجز اینکه طرفدار فتنه سبز شده حرفهای بسیار بدی رو هم بر علیه ی شیعه زده و  در مورد حجاب گفته ما میخوایم هرکی دوست داره حجاب داشته باشه و هرکی میخواد نداشته باشه که البته این حرفشون مخالفت صرح با آیات قرآنه.در ثانی گفته که ما حکومت دینی نمیخوایم یعنی دین باید از سیاست جدا باشه).

مثلا قرآن درباره حجاب میگه که زن باید با حجاب باشه.البته باید توجه داشت که منظور اسلام حجاب در برابر نامحرم و در محیط اجتماع هست وگرنه توی خونه که نامحرم نیست که داشتن روسری و چادر لازم نیست و معنا نداره.

قرآن میفرماید:«وَ لْیَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلى‏ جُیُوبِهِن‏» نور-31

«و باید روسری های خود را بر سینه های خود افکنند.»

یعنی حجاب داشته باشند.

(پس سکولار اجتماعی هم ممنوعه)


و  انواع و اقسام سکولار ها در اسلام ممنوع و حرام اعلام شده و با اونها برخورد شده و آیات متعدد و فراوونی در مورد عدم پذیرش سکولار در امورات مختلف جامعه در قرآن وجود داره که من فقط به چند مورد از اونها اشاره کردم.


نتیجه اینکه دین از سیاست جدا نیست.


والسلام علی من اتبع الهدینوشته شده در تاریخ جمعه 9 اسفند‌ماه سال 1392 توسط مهدی
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | تهیه و طراحی : مهدی شعبان | :