وحی بر زنبور عسلشاید تاحالا این جمله رو بارها شنیده باشید که بعد از پیامبر اسلام(ص)،وحی منقطع(قطع) شد و دیگه بعد از ایشون بر کسی وحی نازل نشد چون پیامبر اسلام آخرین پیامبر الهی بود.

اما باید خدمتتون عرض کنم که این جمله هم درسته و هم غلط!

درسته از این لحاظ که دیگه بر هیچ کس بعنوان پیامبر،وحی نازل نشد تا بوسیله این وحی،کتابی(مثل قرآن و تورات و ...)بیاره و آیات الهی رو در اون جمع کنه و مردم رو هدایت کنه.

اما غلطه از این لحاظ که از نظر قرآن وحی مراتب و درجات مختلفی داره و حتی بر غیر پیامبران هم وحی نازل میشه!

بعنوان مثال قرآن میگه:«وَ ما کانَ لِبَشَرٍ أَنْ یُکَلِّمَهُ اللَّهُ إِلاَّ وَحْیاً أَوْ مِنْ وَراءِ حِجابٍ أَوْ یُرْسِلَ رَسُولاً فَیُوحِیَ بِإِذْنِهِ ما یَشاءُ إِنَّهُ عَلِیٌّ حَکیمٌ» شوری-51

یعنی:«خداوند با بشری صحبت نمیکنه مگر از طریق وحی یا از پشت حجاب(حائل) یا اینکه فرستاده ای رو میفرسته تا به فرمان او هرچی بخواد به اون وحی کنه. همانا او بلند مرتبه و حکمت دان است.»

از این آیه معلوم میشه که صحبت کردن و فهماندن خداوند با انسان یا از طریق الهام کردن مستقیم بر اون انسان هست،مثل وحی و الهام مستقیم بر قلب پیامبر اکرم(ص) یا از پشت یه سد و حائل بر انسان الهام میشه مثل سخن گفتن خداوند  با حضرت موسی(ع) که از طریق ایجاد صوت در هوا بود.یا این وحی از طریق ارسال یک فرستاده مثل جبرئیل صورت میگرفت.

اما وحی هم بر انسان های معصوم نازل میشه هم بر غیر معصوم و هم بر حیوانات! برای دیدن مراتب یاد شده ادامه مطلب رو با دقت بیشتری بخونید.نوشته شده در تاریخ پنج‌شنبه 13 مهر‌ماه سال 1391 توسط مهدی
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | تهیه و طراحی : مهدی شعبان | :